Pensacola Metro Area Championship Teams

From Pensapedia, the Pensacola encyclopedia
Jump to: navigation, search

Teams in the Pensacola-Metro area that have obtained their league's championship / championships

1941[edit]

Chumuckla School: Class B: Boy's Basketball: defeated Jacksonville Bolles 24-15

1945[edit]

Pensacola High School: Class A: Boy's Basketball: defeated Miami Beach 38-35

1949[edit]

Pensacola Fliers: Southeastern League: Men's Professional Baseball: defeated Vicksburg Billies

1952[edit]

Pensacola High School: Class 2-A: Boy's Basketball: defeated Hillsborough 60-44

1956[edit]

Pensacola High School: Class 2-A: Boy's Golf: defeated Lakeland 307-309

1957[edit]

Pensacola High School: Class 2-A: Boy's Golf (REPEAT): defeated Tampa Chamberlain 300-304

1960[edit]

Pensacola Angels: Southeastern League: Men's Professional Baseball: defeated Selma Cloverleafs

1962[edit]

Escambia High School: Class 2-A: Girl's Golf: defeated Gainesville

1963[edit]

Escambia High School: Class 2-A: Boy's Golf: defeated Seabreeze 602-609

Escambia High School: Class 2-A: Girl's Golf (REPEAT): '

1964[edit]

Pensacola High School: Class 2-A: Boy's Basketball: defeated Cocoa 58-52

Escambia High School: Class 2-A: Girl's Golf (THREE-PEAT): defeated Forest Hill 750-789

1965[edit]

Escambia High School: Class 2-A: Boy's Baseball: defeated West Palm Beach Forest Hill 3-0

Escambia High School: Class 2-A: Girl's Golf (FOUR-PEAT): defeated Vero Beach 722-767

Tate High School: Class 2-A: Boy's Basketball: defeated Plant City 64-62

1966[edit]

Pensacola High School: Class 2-A: Boy's Basketball: defeated Hillsborough 63-45

Escambia High School: Class 2-A: Boy's Baseball (REPEAT): defeated Fort Myers 3-2

1968[edit]

Tate High School: Class A: Boy's Baseball: defeated Seminole Sanford 4-0

1970[edit]

Jay High School: Class B: Boy's Baseball: defeated Melbourne Central Catholic 3-2

Washington High School: Class 2-A: Boy's Basketball: defeated Miami Carol City 86-53

1971[edit]

Ernest Ward High School: Class B: Boy's Baseball: defeated Dunnellon 12-2

Catholic High School: Class A: Boy's Basketball: defeated Martin County 94-81

1972[edit]

Escambia High School: Class 4-A: Boy's Baseball: defeated Tampa Robinson 7-2

1974[edit]

Century High School: Class 2-A: Boy's Baseball: defeated St. Petersburg Catholic 3-1

Escambia High School: Class 4-A: Boy's Baseball: defeated Miami Beach 7-2

1976[edit]

Tate High School: Class 4-A: Boy's Baseball: defeated Homestead South Dade 8-6

Catholic High School: Class 3-A: Girl's Basketball:

1979[edit]

Earnest Ward School: Class 1-A: Boy's Football: defeated Benjamin 13-6

Milton High School: Class 3-A: Boy's Football: defeated Glades Central 35-6

1980[edit]

Washington High School: Class 4-A: Boy's Basketball: defeated Tampa Robinson 64-62

Tate High School: Class 4-A: Boy's Football: defeated Columbus 35-7

1981[edit]

Pace High School: Class 2-A: Boy's Track:

Escambia High School: Class 4-A: Boy's Football: defeated Southeast 27-7

1982[edit]

Ernest Ward High School: Class A: Boy's Baseball: defeated Miami Interamerican 14-10

Woodham High School: Class 4-A: Boy's Football: defeated Columbus 23-14

1984[edit]

Tate High School: Class 4-A: Boy's Baseball: defeated Miami Southridge 4-2

Woodham High School: Class 4-A: Boy's Football: defeated Miami Southridge 20-7

Escambia High School: Class 3-A: Boy's Football: defeated St. Petersburg 47-14

1985[edit]

Pace High School: Class 2-A: Boy's Baseball: defeated Miami Catholic 18-17

Escambia High School: Class 4-A: Boy's Football (REPEAT): defeated Southeast High School 27-7

1986[edit]

Tate High School: Class 4-A: Boy's Baseball: defeated Lake Mary 9-3

1987[edit]

Washington High School: Class 3-A: Girl's Cross-country:

Pine Forest High School: Class 5-A: Boy's Football: defeated Dunedin 24-0

Pensacola High School: Class 3-A: Boy's Weightlifting:

1988[edit]

Washington High School: Class 4-A: Boy's Track: defeated Miami Central 29-27.5

Pine Forest High School: Class 5-A: Boy's Football (REPEAT): defeated Riverview 30-27

1990[edit]

Pace High School: Class 3-A: Boy's Baseball: defeated Satellite 13-3

Pensacola High School: Class 3-A: Boy's Weightlifting: defeated Godby 32-21

1991[edit]

Escambia High School: Class 3-A: Boy's Baseball: defeated Naples Barron Collier 7-5

1993[edit]

University of West Florida: NCAA Division II: Women's Softball:

Catholic High School: Class 3-A: Boy's Cross Country:

1994[edit]

Washington High School: Class 6-A: Boy's Football: defeated Miami Southridge 16-7

1995[edit]

Pace High School: Class 4-A: Boy's Weightlifting: defeated Glen St. Mary 28-21

1996[edit]

Pace High School: Class 4-A: Boy's Weightlifting (REPEAT): defeated Zephyrhills 36.5-23

Catholic High School: Class 3-A: Boy's Cross-country:

Catholic High School: Class 3-A: Girl's Cross-country:

1997[edit]

Catholic High School: Class 3-A: Girl's Track: defeated Pahokee 79-59

Pace High School: Class 4-A: Girl's Volleyball: defeated Cardinal Gibbons 15-13, 15-9

Pace High School: Class 4-A: Boy's Weightlifting (THREE-PEAT): defeated North Marion 42-35

1998[edit]

Tate High School: Class 6-A: Boy's Baseball: defeated Winter Park 6-2

Pace High School: Class 4-A: Boy's Weightlifting (FOUR-PEAT): defeated North Marion 47-26

Pensacola High School: Class 4-A: Girl's Basketball:

1999[edit]

Gulf Breeze High School: Class 2-A: Boy's Golf:

2000[edit]

Gulf Breeze High School: Class 2-A: Girl's Soccer: defeated Osceola 5-0

Woodham High School: Class 4-A: Girl's Varsity Cheerleading: American Open Cheerleading Competition

Woodham High School: Class 4-A: Boy's Track: defeated Tampa Leto 52.5-52

Pine Forest High School: Class 4-A: Boy's Football:

2001[edit]

University of West Florida: NCAA Division II : Men's Golf:

Gulf Breeze High School: Class 2-A: Girl's Soccer (REPEAT): defeated Gulliver Prep 3-2

2002[edit]

Pensacola Pelicans: Southeastern League: Men's Professional Baseball: defeated Montgomery Wings

2003[edit]

Catholic High School: Class 2-A: Boy's Baseball: defeated Clearwater Central Catholic 1-0

Woodham High School: Class 4-A: Boy's Basketball: defeated Winter Haven 74-63

2004[edit]

University of West Florida: NCAA Division II: Men's Tennis

Washington High School: Class 3-A: Boy's Cross-country

2005[edit]

Tate High School: Class 4-A: Boy's Baseball: defeated Winter Haven 5-3

University of West Florida: NCAA Division II: Men's Tennis (REPEAT):

2006[edit]

Pace High School: Class 5-A: Boy's Baseball: defeated Tampa Hillsborough 11-7

2007[edit]

Washington High School: Class 4-A: Boy's Tennis:

Washington High School: Class 4-A: Boy's Football: defeated Nease23-15

Pace High School: Class 5-A: Girl's Softball: defeated W. Boca Raton 1-0

2008[edit]

University of West Florida: NCAA Division II: Men's Golf:

2009[edit]

Pensacola High School: Class 3-A: Boy's Football: defeated Belen Jesuit 28-7

2010[edit]

Pace High School: Class 5-A: Boy's Baseball: defeated Seffner Armwood 6-5 (8 innings)

Pine Forest High School: Class 3-A: Girl's Track:

2011[edit]

Pine Forest High School: Class 3-A: Girl's Track (REPEAT): defeated Miami Jackson 59-51

University of West Florida: NCAA Division II : Men's Baseball: defeated Winona State 12-2

2012[edit]

Catholic High School: Class 4-A: Boy's Baseball: defeated Fort Myers Bishop Verot 7-2

Northview High School: Class 1-A: Boy's Football: defeated Trenton Tigers 42-21

2013[edit]

Pensacola Ice Flyers: SPHL: Men's Ice Hockey: defeated Huntsville 2 games to 1 (best of 3 series)

Catholic High School: Class 4-A: Boy's Baseball (REPEAT): defeated Miami Monsignor Pace